استاندار کرمان بر استفاده از ظرفیت های موجود برای ارتقاء نرخ سواد در استان کرمان تاکید کرد و گفت: 50 هزار بی سواد فاقد مدرک در استان کرمان تا پایان سال جاری مورد شناسایی و سوادآموزی قرار می گیرند.

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، محمدجواد فدائی در شورای پشتیبانی سواد آموزی استان کرمان گفت: لازم است که برنامه سواد آموزی در شش ماه دوم سال جاری نیز از سوی معاونت سواد آموزی آموزش و پرورش استان کرمان تدوین و ارائه شود.
وی با اشاره به اینکه دهیاری ها می توانند در حوزه شناسایی افراد بی سواد در روستاها و نیز کمک برای توسعه سواد آموزی همکاری کنند، خاطرنشان کرد: معاونت سیاسی و امنیتی استانداری نامه ای را به دهیاری های استان ابلاغ خواهد کرد تا در بازه زمانی دو هفته نسبت به معرفی افراد بی سواد 10 تا 49 ساله در روستاهای خود را اقدام کنند.
استاندار کرمان بر توسعه همکاری دستگاه های اجرایی برای توسعه سوادآموزی در استان کرمان تاکید کرد و گفت: باید راهکارهای لازم برای شناسایی افراد بی سواد در شهرها نیز بررسی و پیگیری شود.
فدائی اظهارداشت: دفاتر تسهیل گری نیز می توانند در راستای شناسایی افراد بی سواد در محلات تحت هدف خود همکاری داشته باشند.
***٩٣.٨ درصد، نرخ باسوادی در استان کرمان
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان نیز در این جلسه با بیان این مطلب که سازمان علمی و فرهنگی یونسکو 17 شهریورماه مصادف با 8 سپتامبر را به عنوان روز جهانی سواد آموزی نامگذاری کرده است، گفت: یکی از شاخص های رشد در جوامع متمدن، میزان بهره مندی افراد  از حداقل سواد خواندن و نوشتن است.
احمد اسکندری نسب افزود: توسعه سواد آموزی گام مفید و بزرگی در راستای توسعه فرهنگی به شمار می رود و در حوزه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارای اهمیت است و می تواند سیر تغییر و تحول را نیز در جوامع ایجاد کند.
وی به تاکیدات دین مبین اسلام برای سوادآموزی اشاره و بیان کرد: اسلام در تمامی ادوار پرچمدار سواد آموزی بوده است و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران با صدور فرمان امام راحل ، نهضت سوادآموزی آغاز به کار کرد و کلاس های سوادآموزی ایجاد شد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان با اشاره به اینکه مهارت آموزی در کنار سوادآموزی جز برنامه های نهضت سوادآموزی در کشور بوده است، گفت: درصد سواد در استان کرمان در قبل از انقلاب حدود 42.8 درصد بوده است که در سرشماری سال 95 این میزان به 92.3 درصد ارتقاء یافته و در سال 97  نیز به 93.8 درصد رسیده است.
اسکندری نسب با اشاره به این مطلب که میانگین سواد آموزی در سطح کشوری 95.3 است، خاطرنشان کرد: براساس سرشماری سال 95 شهرستان کوهبنان بالاترین نرخ سواد با 98.4  درصد و رودبار جنوب پائین ترین نرخ سواد را با 77.5  به خود اختصاص داده اند.
***تشریح دلایل عدم تحقق کامل حجم ابلاغی سال 97 دوره سواد آموزی در استان کرمان
براساس این گزارش، معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان نیز در این جلسه گفت: براساس سرشماری سال 95 شهرستان کوهبنان بالاترین نرخ سواد با 98.4  درصد و رودبار جنوب پائین ترین نرخ سواد را با 77.5  به خود اختصاص داده اند.
محمد ضیاء الدینی افزود: در سال گذشته در حوزه های سوادآموزی 8 هزار و 422 نفر، دوره انتقال دو هزار نفر و دوره تحکیم نیز یک هزار و 650 نفر سهیمه استان کرمان بوده است.
وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته 5 هزار و 756 نفر شناسایی شده و تحت پوشش قرار گرفتند که 68.3 درصد اهداف پیش بینی شده محقق شده است.
معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان خاطرنشان کرد: دشواری شناسایی بیسوادان، نبود امکانات حمل و نقل در مناطق صعب العبور، نبود هماهنگی لازم بین نهادها، عدم تبلیغ لازم در رسانه ها و عدم انگیزه بین برخی از همکاران اداری به دلایل اقتصادی، مهاجرت های فصلی و تعصبات قومی از جمله دلایل عدم تحقق کامل حجم ابلاغی سال 97 دوره سواد آموزی است.
ضیاء الدینی ادامه داد: حجم پیش بینی ابلاغی دوره های سواد آموزی در سال 98 برای استان کرمان در دوره سواد آموزی 9 هزار و 820 نفر، دوره انتقال 3 هزار و 690 نفر و تحکیم 7 هزار و 150 نفر است.
*** 6 درصد مددجویان زندان های استان بی سواد هستند
مدیرکل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان نیز در این نشست گفت: از مجموع آمار مددجویان زندان های استان کرمان، 6 درصد بی سواد، 25 درصد ابتدایی، 35 درصد راهنمایی، 5 درصد دبیرستان، 23 درصد دیپلم و 6 درصد بالای دیپلم هستند.
رمضان امیری ادامه داد: در حال حاضر 217 نفر در سطح زندان های استان کرمان در دوره های سواد آموزی و 165 نفر در دوره انتقال مشغول به تحصیل هستند.
وی با تاکید بر این مطلب که هر چه در راستای توسعه سواد در جامعه اقدام شود، نرخ جرم نیز کاهش می یابد، ادامه داد: لازم است که حمایت های لازم برای کمک به تحصیل وسوادآموزی فرزندان زندانیان نیز صورت گیرد.
خبرنگار: حسن شاهی