معاون وزیر و رئیس سازمان امور اجتماعی کشور بر استفاده از ظرفیت صنایع استان در حوزه اجتماعی  تاکید کرد و گفت: در کرمان با ظرفیت های اقتصادی و صنعتی موجود می توان مدل های موفق در حوزه اعتیاد را پیاده سازی کرد تا بسیاری از مشکلات مرتبط با آن حل شود.

 تقی رستم وندی شامگاه یکشنبه در کارگروه اجتماعی و فرهنگی استان کرمان با اشاره به این مطلب که در حوزه ازدواج و طلاق آموزش های پیش از ازدواج و مشاوره های قبل از طلاق به صورت جدی پیگیری شوند، تاکید کرد: در حوزه حاشیه نشینی باید تلاش کرد که جمعیت این مناطق افزایش نیابد و اگر ما درباره توسعه اجتماعی این محلات صحبت می کنیم، نباید منجر به افزایش جمعیت این مناطق شود.

وی بر استفاده از ظرفیت روحانیت برای کاهش آسیب های اجتماعی در محلات تاکید کرد و گفت: با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر توسعه روستایی، نمی دانم چرا ظرفیت لازم برای افزایش اشتغال روستایی به کارگیری نمی شود.

معاون وزیر و رئیس سازمان امور اجتماعی کشور خاطرنشان کرد: برای نخستین بار در کشور در بحث های اجتماعی به ویژه در حوزه آسیب های اجتماعی بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی اولویت بندی داریم و بر اساس فرمایشات معظم له؛  اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، مفاسد اخلاقی و نقاط بحرانی موضوعات اساسی در حوزه آسیب های اجتماعی هستند  که به صورت اولویت دار مورد بررسی و پیگیری قرار می گیرند.

رستمی وند با اشاره به اینکه در خردادماه سال 95 تقسیم کار ملی در شورای اجتماعی کشور به تصویب رسیده است، تاکید کرد: در این راستا 5  آسیب اولویت دار و بالغ بر 20 آسیب دیگر شناسایی شده و دستگاه های اصلی ، معین و همکار در این رابطه تعیین شده اند که بر اساس همان تقسیم کار ملی، از خرداد 95 تاکنون برنامه ها را پیگیری کرده ایم.

معاون وزیر و رئیس سازمان امور اجتماعی کشور با تاکید بر این مطلب که هر یک از بحث های آسیب های اجتماعی برای خود یک برنامه ملی دارد، گفت: دستگاه های متوالی هر موضوع در حوزه اجتماعی،  طرح ملی مصوب دارند.

رستم وندی تصریح کرد: تدوین طرح جامع کاهش آسیب های اجتماعی از دو سال قبل آغاز شده و تا دو ماه آینده نتیجه کار در دو گروه فعال در این حوزه جمع بندی شده و این برنامه جامع به دستگاه ها ابلاغ می شود و بر اساس آن هر یک از دستگاه ها تکلیف خود در این زمینه را خواهند دانست.

وی خاطرنشان کرد: طرح دفاتر تسهیل گری در محلات حاشیه نشین اگر به خوبی پیگیری شود و بین 3 تا 5 سال با جدیت و همکاری همه دستگاه ها استمرار یاید، جامع ترین طرح کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در کشور خواهد بود زیرا دفاتر تسهیل گری،  بهترین ساز و کار برای رفع آسیب های اجتماعی هستند.

معاون وزیر و رئیس سازمان امور اجتماعی کشور گفت: در حوزه آسیب های اجتماعی برنامه و طرح زیاد داریم اما آنچه در این حوزه کم داریم، الگو و عمل است.

رستم وندی با اشاره به اینکه اعتبارات حوزه اجتماعی در سال گذشته در آخرین لحظات سال ابلاغ شد، ادامه داد: در سال جاری احتمال دارد که اعتبارات حوزه های اجتماعی کاهش یابد زیرا تا کنون نه تنها تخصیصی در این حوزه نداشته ایم بلکه ابلاغی هم در این زمینه انجام نشده است.

وی خاطرنشان کرد: باید در هر استان یک حرکت اجتماعی برای کاهش آسیب های اجتماعی شکل گیرد زیرا اعتبارات دولتی به ویژه در سال 98 جوابگو نخواهد بود و باید از ظرفیت های خیران و سمن ها استفاده کنیم.

 در جلسه صبح امروز از سند جامع راهبردی سالمندان استان کرمان و در این نشت از مجموعه تولیدات علمی و پژوهشی دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان با حضور دکتر رستم وندی معاون وزیر کشور و رئیس سازمان امور اجتماعی وزارت کشور، استاندار و جمعی از مدیران استانی رونمایی شد

استاندار کرمان گفت: در برنامه ششم توسعه کشور ضمن تعیین اهداف حوزه اجتماعی، نقش دستگاه ها نیز تعیین شده و دستگاه ها باید به وظیفه خود در این حوزه عمل کند.

ب دکتر محمدجواد فدائی شامگاه یکشنبه در کارگروه اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان با حضور معاون وزیر و رییس سازمان امور اجتماعی کشور افزود: مواردی که در برنامه ششم توسعه و در حوزه مسایل اجتماعی دولت را مکلف کرده و از نظر ما مبهم است باید از دفتر اجتماعی استعلام شوند.

*** سرعت رشد آسیب های اجتماعی زیاد است

 مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان نیز با اشاره به اینکه سرعت آسیب های اجتماعی رو به افزایش بوده و برنامه های رفع آسیب ها متناسب با رشد این آسیب ها نیست، گفت: آسیب های حوزه اجتماعی به سمت زنانه شدن و دخترانه شدن سوق پیدا کرده است و میزان این آسیب ها برای جامعه و خانواده چند برابر است.

فاطمه السادات حسینی با اشاره به اینکه برای پایه دهم طرح سفیران فرهنگی و آموزش مهارت ها را خواهیم داشت، تاکید کرد: طرح ریحان دراستان کرمان بر مبنای برنامه های روانشناختی، جامعه شناختی و کارآفرینی طرح ریزی شده است.

وی بر صدور مجوز مرکز ماده 16 بانوان تاکید کرد وادامه داد: لازم است که اعتبار بیشتری به مراکز کاهش آسیب مواد مخدر اختصاص یافته و در کنار آن حمایت از زنان زندانی و خانواده هایی که همسر آنها در زندان به سر می برند، نیز مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان با تاکید بر اینکه طرح تولید محتوای الکترونیکی برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی را دنبال می کنیم ی یادآور شد: طرح آموزش و مشاوره خانواده برای تمامی کارکنان و دستگاه ها یاجرایی به زودی در استان کرمان ابلاغ می شود که می تواند یک طرح ملی در سطح کشور مطرح شود.

***برنامه اجتماعی مشخص و مدون وجود ندارد

براساس این گزارش مدیرکل بهزیستی استان کرمان نیز در این جلسه گفت: با توجه به اینکه موضوعات و مسائل اجتماعی در کشور ما هر روز متنوع تر و پیچیده تر می شوند، برنامه اجتماعی مشخص و مدون که ماموریت های هر دستگاه را مشخص کند و در باه زمانی مناسب قابل رصد باشد، نداریم.

عباس صادق زاده با تاکید بر اینکه لازم است که سازمان اجتماعی به عنوان محور مدیریت اجتماعی جامعه به این خلاء بی برنامگی در موضوعات اجتماعی توجه داشته باشد، خاطرنشان کرد: لازم است که یک برنامه اجتماعی کامل کشوری و یک برنامه اجتماعی متناسب با شرایط استان ها و متناسب با فرهنگ و سلایق جوامع پیش بینی شود تا بر این اساس بتوانیم مسائل اجتماعی را در استان ها دنبال کنیم.
وی بر تعیین نقش هر یک از دستگاه ها در راستای برنامه جامع اجتماعی کشور تاکید کرد و ادامه داد: برخی دستگاه ها به صورت مستقیم و برخی دستگاه ها به صورت غیرمستقیم در این حوزه مسئولیت دارند که این نقش باید به صورت کامل تبیین و مشخص شود.