استاندار کرمان با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید کار مهم و ارزشمندی در زمینه اجرای طرح «بسیج ملی کنترل فشار خون» برنامه ریزی و طراحی کرده است، گفت: سلامت ابعاد مختلفی دارد و یکی از محورهای توسعه در جوامع به حساب می آید که اگر بتوانیم جامعه را در شرایط سالم نگه داشته، به کاهش هزینه های بعدی کمک کرده و از سوی دیگر نیز توانایی های نیروی انسانی را حفظ کرده ایم که تنها همین دلایل نشان دهنده اهمیت اجرای طرح کنترل فشار خون در کشور و استان کرمان بوده که امیدواریم به خوبی نیز اجرایی شود.
 دکتر"محمدجواد فدائی" امروز هشتم خردادماه در نشست با رییس و معاونان دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تشکر از تلاش فعالانه و با احساس مسوولیت دانشگاه در برنامه «بسیج ملی کنترل فشار خون» اظهار کرد: امیدواریم کار به خوبی پیش رود و ما نیز در این راستا وظیفه داریم تا همکاری های لازم را با مسئولین امر در اجرای هرچه بهتر این طرح داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید کار مهم و ارزشمندی در این زمینه برنامه ریزی و طراحی کرده است اظهار کرد: سلامت ابعاد مختلفی دارد و یکی از محورهای توسعه در جوامع به حساب می آید و اگر بتوانیم جامعه را در شرایط سالم نگه داریم، به کاهش هزینه های بعدی کمک کرده و از سوی دیگر نیز توانایی های نیروی انسانی را حفظ کرده ایم که تنها همین دلایل نشان دهنده اهمیت اجرای طرح کنترل فشار خون در کشور و استان کرمان بوده که امیدواریم به خوبی نیز اجرایی شود.
 استاندار کرمان به استمرار اینگونه طرح ها در کشور و استان تاکید و بیان کرد: اگر بتوانیم طرح غربالگری فشارخون را ادامه داده و پیگیری های بعدی را برای درمان افراد مبتلا به فشار خونی بالا را در دستور کار داشته باشیم تا کار ناقص نماند، نتیجه بهتری گرفته و کار موثرتری را در واقع اجرایی خواهیم کرد.
 عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان کرمان اظهار کرد: از کارگروه سلامت استان این انتظار را داریم که در پایان اجرای این طرح جمع بندی مقایسه ای بین استان کرمان با سایر استان های کشور و متوسط کشوری داشته باشند تا مشخص شود که وضعیت بیماران مبتلا به فشار خون در استان کرمان در چه شرایطی  بوده تا در صورت لزوم کارهای خاصی در همین راستا صورت گیرد.

 فدائی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه باید روی شاخص های بهداشت و درمان استان کرمان(هم در بخش دولتی و هم بخش خصوصی) کارهای بیشتری صورت گیرد، گفت: متاسفانه امروز در شرایطی هستیم که تعداد داروخانه‌ها به ازای هر 10 هزار نفر، رادیولوژی، مراکز توانبخشی و ... در استان کرمان نسبت به متوسط کشور پایین تر است که باید این کمبودها را در کوتاهترین زمان ممکن رفع کنیم.
 استاندار کرمان با تاکید بر اینکه دولت توسعه متوازن اعتقاد داشته و باید احداث بیمارستان نیز متناسب با مناطق باشد تصریح کرد: باید هر چه سریع تر با همکاری بخش دولتی، خصوصی، خیران و ... احداث چند بیمارستان جدید را در استان آغاز کنیم تا کمبود استان در این حوزه ها نسبت به کشوری رفع شود و انتظار داریم که طی مدت دو تا سه سال این مشکل حل شود.
 فدائی در پایان خاطر نشان کرد: متاسفانه شاهد هستیم که برخی پروژه ها در استان کرمان به دلایلی سرعت لازم در اجرا را ندارن که به عنوان مثال راه اندازی بیمارستان ریگان معطل کارهای جزئی است که باید این اشکالات رفع شود تا زودتراین پروژه به بهره‌برداری رسیده و مردم نیز از وجود این پروژه ها استفاده کنند.
 *** 30 درصد جوامع بزرگسال دچار فشار خون هستند
 ادکتر"حمیدرضا رشیدی‌نژاد" رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در این دیدار در رابطه با اجرای طرح بسیج ملی فشار خون در کشور و استان کرمان اظهار کرد: سلامت اولویت هر نظام و جزء برنامه های حاکمیتی است که در راس آن ریاست جمهور و در استان ها، نماینده عالی دولت قرار دارد.
 وی با شاره به اینکه برنامه های اجرایی حوزه سلامت عمومی و همه گیر است که بحث اجتماعی و جامعه را پوشش می دهد، افزود: یکی از کارهای خوبی که در سال جاری در کشور اجرایی می شود، برنامه «بسیج ملی کنترل فشار خون» است تا مبتلاین به این بیماری شناسایی شده و مردم به اهمیت موضوع نیز واقف شوند.

 رشیدی‌نژاد تصریح کرد: با آگاه سازی در این زمینه مردم متوجه می شوند که چه عامل خطرناکی در کنار آنها وجود دارد که از آن بی اطلاع هستند. زیرا نزدیک به 50 درصد افرادی که مبتلا به فشار خون هستند، از بیماری خود اطلاع ندارند که اکثرا نیز فشارخون های خفیف بوده و مریض را بی سر و صدا دچار عارضه می کند.
 وی بیان کرد: شناسایی به موقع فشار خون باعث می شود مردم از طول عمر بالاتری برخوردار شده، کارهای پیشگیرانه انجام دهند و هم با درمان های خیلی ساده و ارزان فشار خون را کنترل کنند.
 رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: بین 25 تا 30 درصد جوامع بزرگسال دچار فشار خون هستند و هر چه سن بالاتر رود، شیوع این بیماری نیز افزایش پیدا می کند و در صورتی که اگر کار شناسایی و درمان در بین این افراد به موقع انجام شود، سلامت جامعه تامین بیشتر، طول عمر مردم افزایش و هزینه های گزاف بعدی نیز برای افراد و دولت به همراه نخواهد داشت.
 وی به اجرای این طرح در سطح استان کرمان اشاره و افزود: همه ظرفیت های دانشگاه علوم پزشکی در سطح استان برای اجرایی شدن این طرح بسیج شده و پایگاه های بهداشتی، سلامت، درمانگاه ها و بیمارستان های خصوصی، مطب ها و ... برای اجرای برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون فعالیت خواهند کرد.
 رشیدی نژاد به گروه های مورد مخاطب در اجرای این طرح نیز اشاره و تصریح کرد: افراد بالای 30 سال، بیماران کلیوی و خانم های باردار گروه های هدف ما در این برنامه هستند که برآورد می شود در استان کرمان حدود 700 هزار نفر در این غربالگری قرار گرفته و بین 70 تا 100 هزار نفر مورد جدید فشار خون شناسایی شود.
وی بیان کرد: برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون از 27 اردیبهشت ماه فعالیت های اطلاع رسانی و آگاه سازی را آغاز کرده و برنامه عملیاتی آن از 17 خردادماه به مدت یک ماه اجرا خواهد شد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه مردم از طریق خوداظهاری نیز می توانند اطلاعات و فشار خون را وارد کرده و در این برنامه مشارکت داشته باشند، اظهار کرد: 50 درصد جمعیت استان بالای 30 سال است که هدفگذاری شده 50 درصد این تعداد در برنامه کنترل فشارخون پوشش داده شوند.

وی در بخش پایانی صحبت های خود پیرامون نیاز استان به افزایش تخت بیمارستانی خاطر نشان کرد: باید مراکز درمانی در مرکز استان دو برابر وضعیت کنونی باشد و ما با بخش خصوصی خیلی همکاری داریم اما بخش خصوصی از قبل رغبت نداشته و بعضا سنگ اندازی ها نیز باعث بروز مشکل برای حضور بخش خصوصی در این حوزه می شود.