مکان فعلی :

اخبار برگزیده:
۱۴۰۰/۰۲/۲۷

حضور استاندار کرمان؛

خانه تشکل های مردم نهاد (سمن سرا) استان کرمان افتتاح شد

باحضور دکتر علی زینی وند استاندار کرمان خانه تشکل های مردم نهاد (سمن سرا) استان کرمان افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان 'علی زینی وند' غروب امروز ۲۵ اردیبهشت‌ماه در آیین افتتاح خانه تشکل های مردم نهاد (سمن سرا) استان کرمان از نمایندگان تشکل های مردم نهاد استان تشکر کرد بر ضرورت فعالیت تشکل ها تاکید کرد و گفت: کسانی که فهم و دانش درستی از اداره کشور و ضرورت مشارکت های اجتماعی کشور نداشته باشند نقش تشکل ها را کمرنگ می بینند.

وی با اشاره به قدمت سمن ها در کشور، اظهار کرد: در دنیا سال هاست که تشکل ها و خیریه ها یار و یاور مردم در زمینه های حفظ محیط زیست، توانمند سازی افراد محروم، رسیدگی به آسیب های اجتماعی و ... هستند و باید مدنظر داشت که حتی دولت های قدرتمند و پردرآمد، توان رسیدگی به امور پراکنده و مطالبات گسترده و متنوع مردم را ندارند.
استاندار کرمان، استان کرمان را در زمینه تشکیل سمن ها پیشرو دانست و عنوان کرد: تشکل های مردم نهاد با گستردگی و تنوع فعالیت های که دارند می توانند به داد مردم برسند و جامعه را ارتقاء و آسیب های اجتماعی را کاهش، رفاه اجتماعی را افزایش و قشر ساکن در حاشیه ها و روستاها را توانمند کنند.
وی بیان کرد: تشکل ها باری بر دوش دولت نیستند و دولت نباید مزاحم فعالیت های آنها شود همچنین دولت باید شرایط فعالیت آنها را فراهم کند.
دکتر زینی وند با بیان اینکه بخشی از اداره مطلوب کشور را باید تشکل ها انجام دهند بر ضرورت تقویت تشکل ها تاکید کرد و افزود: اگر کمک های تشکل های مردم نهاد در دوران کرونا نبود بخشی از حوزه درمان لنگ می ماند لذا باید قدر این نهادها را بدانیم.
وی فلسفه تشکیل تشکل ها را تزیینی ندانست و تشکیل سمن ها را یک ضرورت برای زندگی اجتماع دانست و اظهار کرد: دولت های پرتراکم به لحاظ اداری، کارمندی و ساختار تشکیلاتی عامل توسعه نیستند.
استاندار گفت: دخالت غیرضرور دولت ها در حوزه های مختلف مانند؛ ورزش، هنر، محیط زیست، نشان دهنده رشد و توسعه یافتگی جامعه نیست.
استاندار کرمان با بیان اینکه گستردگی دولت ها باعث دردسر زیاد مردم می شود، عنوان کرد: دولت ها باید محدود باشند و فقط به وظیفه حاکمیتی و نظارتی شان بپردازند و کاری که تشکل ها می توانند انجام دهند چه ضرورتی دارد که ساختار دولتی برای آن ایجاد می کنیم زیرا سمن ها کارها را ارزان تر، مطلوب تر و کیفی تر از ما انجام می دهند و چرا نباید بخشی از امکانات دولتی را به اینها اختصاص ندهیم؟
وی با اشاره به تجارب خوب کسب شده از برون سپاری برخی از کارهای دولتی، بیان کرد: با برون سپاری، بخشی از کارها از دوش دولت برداشته شده ضمن آنکه کار مردم به میزان زیادی تسهیل شده است.
کار سمن ها در برخی از جاها با دولتی ها ارتباط پیدا می کند و این باعث می شود ما قوانین و وظایفمان را سنجیده تر انجام دهیم لذا نظارت بیرونی بر دولت ها دارند. زینی وند عنوان کرد: اگر مدیری، مقام دولتی، سیاست گذاری، قانون گذاری یا تصمیم گیری که به اهمیت کار تشکل ها توجه نداشته باشد حتما دانش و بینش لازم را ندارد وگرنه باید مدیران فرش قرمز جلوی پای تشکل ها پهن کنند و هرآنچه که امکان برون سپاری دارد باید به تشکل های مردم نهاد قانونی بدهند.
وی ادامه داد: اگر بخشی از اعتبارات که بیهوده در بسیاری از جاها مصرف می کنیم در اختیار سمن ها قرار دهیم شاهد تحول خوبی در کشور خواهیم بود.
استاندار کرمان با ابراز تاسف از اینکه در استان کرمان خانه احزاب، خانه هنرمندان، سمن ها وجود ندارد، تصریح کرد: این نهادها کمک حال و تسهیل کننده امور مردم هستند و باید مهمترین بودجه در قانون این نهادها داشته باشند نه دستگاه دولتی.
وی با انتقاد از استخدام زیاد در دستگاه های دولتی عنوان کرد: تشکیلات بی انگیزه با لشکری از کارمندان بیکار حاصل استخدام های زیاد در دستگاه های دولتی است و به نظر بنده لشکری از کارمندان کم کار در جوامع مواجه هستیم و بروید رصد کنید که در ادارات چند نفر کار مفید انجام می دهند؟
این مشکلات فعلا قابل حل نیستند و به انقلاب اداری نیاز داریم.
زینی وند با بیان اینکه ما آمادگی واگذاری مکانی تحت عنوان خانه احزاب داریم اما شرایط قانونی لازم را ندارند، تصریح کرد: با ثبت سمن ها به عنوان تشکل موافقم و دفتر امور اجتماعی استانداری پیگیر این موضوع باشد تا سمن ها هویت و شناسنامه داشته باشند.
در این مراسم 'پرویز افزون' سرپرست دفتر امور اجتماعی استانداری کرمان گفت: در استان کرمان 365 تشکل در 12 رشته که شامل؛ حوزه های فرهنگی 125، جوانان 151، زنان و خانواده 145، کودکان 25، محیط زیست 10، مدرسه سازی 10، امور کشاورزی 16، ایثار و شهادت 4، امر به معروف و نهی از منکر 4 تشکل ثبت و در حال فعالیت هستند.

 

منبع : دفتر امور اجتماعی و فرهنگی


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید

آخرین اخبار
              
   کل : ۱۰  نمایش ۱ الی ۵   ۱ ۲