مکان فعلی :

اخبار برگزیده:
۱۴۰۱/۰۳/۳۱

فقر مطلق نخستین کلان مسئله استان کرمان است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان با اشاره به احصای کلان مسائل استان کرمان در ستاد راهبردی مدیران ارشد گفت: فقر مطلق مهمترین کلان مسئله در استان کرمان است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کرمان، رحمان جلالی صبح 30 خرداد ماه در کارگروه استانی رفع فقر مطلق با اشاره به تشکیل شورای راهبردی مدیران ارشد استان عنوان کرد: نظام مسائل کلان استان در این شورا احصاء شده که نخستین آن فقر مطلق است.
وی بیان داشت: ذیل شورای راهبردی استان کمیته‌های تخصصی وجود دارد و به ‌صورت کارشناسی در این ارتباط اطلاعات جمع‌آوری شده است.
جلالی عنوان کرد: در این کمیته تخصصی پروژه‌های فقرزدایی متعددی که در استان اجرایی شده بود، مورد بررسی قرار گرفت و نقاط قوت و ضعف آنها مشخص شد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان با تاکید بر اینکه برای خانواده، محله، ناحیه و شهرستان در اجرای طرح باید برنامه‌های مجزا و به موقیعت و شرایط آن داشت تصریح کرد: در اجرای طرح چهار الزام تعیین هدف و زمان، زیرساخت، نیروی انسانی و ارتباطات مورد اهمیت است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان با اشاره به تاکید رئیس جمهوری بر ریشه‌کنی فقر مطلق در جامعه خاطرنشان کرد: ما به این وعده رئیس جمهوری ایمان داریم و برای رفع فقر مطلق تلاش می‌کنیم و فرمانداران برای شناسایی افراد دارای فقر مطلق تا پایان تیرماه سال جاری به تمام توان پای کار آیند.
** یک میلیون نفر دارای فقر مطلق در کشور
براساس این گزارش، هادی موسوی‌نیک مدیرکل دفتر مطالعات رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مسئول اجرای پروژه‌های رفع فقر مطلق در کشور نیز در این جلسه اظهار داشت: در اجرای این طرح فرمانداری‌ها و دهیاری‌ها نقش بالایی دارند چون بخشی از جمعیت هدف پروژه در روستاها هستند.
وی بیان داشت: برآورد شده یک میلیون نفر دارای فقر مطلق در کشور داشته باشیم و هدف پروژه مقابله با فقر مطلق در واقع جمعیت یک میلیون نفری است به نحوی که فردی را نداشته باشیم که گرسنه باشد و همه آنها باید حداقل‌های مواد غذایی و سرپناه را داشته باشند.
موسوی‌نیک گفت: اتباع خارجی و افراد فاقد هویت هم می‌توانند در سامانه شناسایی افراد دارای فقر مطلق ثبت شوند.
وی بیان کرد: ثبت‌نام در این سامانه مشمول افرادی است که درآمد آنها بیشتر از 500 هزار تومان نمی‌شود، عضو نهادهای حمایتی نیستند و به لحاظ تغذیه و سرپناه با مشکل جدی مواجه هستند، خواهد بود.
مدیرکل دفتر مطالعات رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: با اجرای این طرح، تغییر جدیدی در نظام حمایتی شاهد خواهیم بود و هماهنگی بین دستگاهی در ارائه خدمات و حمایت ها به قشر ضعیف صورت می‌گیرد.
موسوی‌نیک ادامه داد: راهکار پیش‌بینی شده، آینده نظام رفاهی کشور است و به حمایت از افراد مشمول، نظم‌دهی می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: پس از شناسایی و کنترل افراد، باید برای مقابله با فقر مطلق کوشید و این اقدام دارای سه مرحله اسکان، معیشت و توانمندسازی است.

مجتبی مصباح مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان گفت: براساس برآورد صورت گرفته بین 500 تا یک میلیون نفر مشمول این طرح در کشور می‌شوند که تا الان حدود 414 هزار نفر توسط گروه‌ها، سمن‌ها، خیریه‌ها و سازمان‌ها در سامانه رفع فقر مطلق کشور به ثبت رسیده‌اند.
وی از ثبت اطلاعات 29 هزار و 231 نفر در استان کرمان نام برد و افزود: هر چند در حال حاضر بعد از استان سیستان و بلوچستان، کرمان در رتبه دوم قرار دارد، اما هنوز شناسایی و ثبت‌نام‌ افراد مشمول کامل نشده است و دهیاران بهترین گزینه برای شناسایی این افراد هستند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان گفت: موارد ثبت‌نامی در سامانه رفع فقر مطلق در وزارتخانه پایش و راستی آزمایی خواهند شد.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، در ادامه نشست توجیهی مدیران تشکل‌های مردم نهاد جهت ثبت‌نام افراد مشمول طرح رفع فقر مطلق برگزار گردید.

منبع : دفتر امور اجتماعی و فرهنگی
بازدید ها : ۱۴۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید

آخرین اخبار
              
   کل : ۱۰  نمایش ۱ الی ۵   ۱ ۲